Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta värdepapper och fastigheter, installation, försäljning och service av lås- och larmanläggninger, import och försäljning av byggnadsmaterial och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 49 890 | 46 351 | 41 047 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 086 | 2 174 | 2 121 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 090 | 2 190 | 2 150 |
| Årets resultat (tkr) | 1 644 | 1 274 | 1 206 |
| Summa tillgångar (tkr) | 12 309 | 10 317 | 10 406 |
| Antal anställda | 31 | 31 | 28 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 49 890 | 46 351 | 41 047 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 086 | 2 174 | 2 121 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 090 | 2 190 | 2 150 |
| Årets resultat (tkr) | 1 644 | 1 274 | 1 206 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 2 307 | 2 858 | 3 612 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 10 001 | 7 459 | 6 795 |
| Tillgångar (tkr) | 12 309 | 10 317 | 10 406 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 2 408 | 1 764 | 2 490 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 2 112 | 2 136 | 1 666 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 7 788 | 6 417 | 6 251 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 12 309 | 10 317 | 10 406 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 1 200 | 1 000 | 2 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 31 | 31 | 28 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 609 | 1 495 | 1 466 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 4.2% | 4.7% | 5.2% |
| Soliditet | 31.9% | 32.0% | 35.5% |
| Kassalikviditet | 106.1% | 91.8% | 84.1% |
Beest Villa Larm AB ingår i en koncern med 3 bolag. Koncernmoderbolag är Beest Förvaltning AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta värdepapper och fastigheter, installation, försäljning och service av lås- och larmanläggninger, import och försäljning av byggnadsmaterial och därmed förenlig verksamhet.